Okula Başlıyorum

OKULA BAŞLIYORUM

Okul, ev dışında başlayacak olan hayatın ilk adımıdır.  Bazen kolay bazen zor bir başlangıç olabilir.

Ebeveynlerin sakin olmaları çocukların sakin kalmaları açısından oldukça önemlidir.

Muhtemel zorluklar;

*İlk günden okula gitmek istemeyebilir.

*Okula büyük bir hevesle başlayan çocuk bir süre sonra (derslerin başlaması,sorumlulukların  artmasıyla) okula gitmek istemeyebilir.

*Okulu, sınıfı, arkadaşları veya öğretmeni ile ilgili gerçek olmayan olaylardan bahsedebilir. “beni dövüyorlar,bana  kötü davranıyorlar”

*Okul saati yaklaştığında vücudunda ağrılar olduğundan bahsedebilir. “karnım ağrıyor, okula gitmek istemiyorum”

*Sınıf içerisinde sorumluluklarını yerine getirmek istemeyebilir.

Neler Yapılmalı?

*Okul hazırlığına yaz tatili bitmeden başlamakta fayda var. Çocukla berber kayıt olacağı okula gidilmesi, çocuğa okulda neler yapıldığı ile ilgili bilgi verilmesi belirsizliği ortadan kaldıracağı için ilk  günlerin endişesini azaltacaktır.

*Okula ilişkin yapılacak alışverişe çocuğu dahil etmek, çocuğun değerli hissetmesini ve okulun ilk günlerine hevesli bir başlangıç yapmasını  sağlayacaktır.

*Öğretmeni, arkadaşları veya  herhangi bir kişi hakkında söylediği olumsuzluklar mutlaka araştırılmalı, sadece okula gitmek istemediği için böyle ifadeler kullandığı düşünülmemeli.

*Okul saati yaklaştığında ağrılardan bahsetmesi dikkatle incelenmeli.  Fiziksel yakınmalarda ilk kural doktor kontrolü olmalı.

*Sınıf içerisinde faaliyetlere katılmaması konusunda öğretmeniyle işbirliği yapılmalı. Sınıf öğretmeninin isteksizlik ile ilgili yapacağı çalışmalar desteklenmeli.

*Ebeveynler okul günlerini  önceden planlamalı, evden kiminle, saat kaçta çıkacak? Kaç saat okulda kalacak, okuldan kim alacak? Bu soruların önceden cevaplanması belirsizliği ortadan kaldıracağı için çocuğun güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Bunları Yapmayın

*Diğer çocuklarla kıyaslamayın.

*Okula gitmeyi koşula bağlamayın. “Okula gidersen oyuncak alırım”  gibi cümleler okulabaşlamayı kolaylaştırıyor gibi gözüksede  çocuk tarafından genelleştirilerek sorumluluklarının farkına varmasını engelleyecektir.

*Okul ile ilgili korkutmayın ! “Öğretmen ceza verir” “Müdür kızar” gibi ifadeler daha fazla endişelenmesine sebep olur.

*Endişesini küçümsemeyin. “Bunda korkacak ne var?” “Kocaman çocuk oldun sen” gibi ifadeler yetersizlik duygusuna sebep olacaktır.

Fatih ARICA

Psikolojik Danışman

 

Alttaki afişi indirmek için görsele tıklayarakaçılan görseli, kaydet seçeneğini ile bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.